Објавено на:

“Историска” средба на министрите за надворешни работи на членките на ЕУ во Киев

t

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, објави дека сите министри за надворешни работи на Унијата првпат се среќаваат надвор од нејзините граници, во главниот град на Украина, Киев.

„Овде во Украина, земја кандидат и идна членка на ЕУ, свикуваме историски состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ. Тука сме да ја изразиме нашата солидарност и поддршка на украинскиот народ“, напиша Борел на социјалните мрежи.

Средбата не беше однапред најавена од безбедносни причини. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја поздрави оваа прва средба на неговите европски колеги во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Ситуацијата во Газа е катастрофална и…

Ситуацијата во Газа е „катастрофална, апокалиптична“, со…

Борел: Помошта за Украина останува блокирана

Министрите за надворешни работи на Европската унија…

Арестович: Време е за мировни разговори

Алексеј Арестович верува дека култивираната личност „херој“…

Велика Британија ќе ја обезбеди Украина со…

Британското Министерство за одбрана планира да ѝ…

Подољак: Потребна ни е подобра пропаганда за…

Михаил Подолијак се осврна на видеото на…