Објавено на:

Истрага за убиството на тројца заложници во Појасот Газа – Израел: Сносиме одговорност

t

Израелските медиуми јавуваат дека по првата фаза од истрагата на израелската армија (ИДФ) за убиството на тројца израелски заложници во Појасот Газа за време на напад на ИД, било утврдено дека жртвите не носеле кошули, а едната од нив мавтала импровизирано бело знаме на стап над нејзината глава.

„Кога припадник на израелската армија ги забележал тројцата мажи, тој извикал дека се терористи, а другите војници пукале кон жртвите“, рекол еден од воените службеници, цитиран од „Гардијан“, пренесуваат израелските медиуми.

Двајца од заложниците биле убиени веднаш, додека третиот Израелец најпрвин успеал да побегне во блиската зграда, каде набрзо бил силуван и убиен, иако повикал помош на хебрејски.

„Командантот на баталјонот издаде наредба за прекин на огнот, но и покрај тоа се слушна рафал кој беше испукан во правец на третата жртва. Тоа е спротивно на нашите правила“, изјави претставник на израелската армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за…

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој…

Тајмс оф Израел: 6 загинати во наводниот…

Сириските медиуми јавуваат за наводни израелски воздушни…