Објавено на:

Италијанска „Република“: НАТО разгледува можности за отстапување на украински територии на Русија

t

Претставниците на НАТО ги разгледуваат опциите за отстапување руски територии на Киев во замена за безбедносни гаранции и прием на Украина во Алијансата, пишува италијанскиот весник „Република“.

Во написот се наведува дека ваквото сценарио не се предлага во официјални разговори, туку неформално и станува се пореално, особено пред изборите во САД. Тој тип на сценарио експертите го сметаат за најприфатливо за ставање крај на конфликтот во Украина.

Весникот пишува дека во владејачките кругови на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп го гледаат како „миротворец“, во случај да победи на изборите.

Тие наведуваат дека Русија ќе понуди да го задржи Крим и сите освоени територии во рок од две години, а потоа да ги поправи границите и да го прифати она што остана од Украина во НАТО.

Оваа опција, потсетува весникот, е слична на она што се случи по Втората светска војна со поделбата на Германија на источна и западна. Тие веруваат дека ваквото сценарио ќе ја забрза распределбата на помошта за Киев, која е блокирана во Конгресот, пренесува Спутник.

Во написот се заклучува дека, со оглед на офанзивните дејствија на Русија во зоната на конфликтот, поповолно би било да се чекаат резултатите од изборите во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…