Објавено на:

Италија ја надмина зависноста од рускиот гас

t

Италија го намали уделот на испораките на гас од Русија од 40% на нешто повеќе од 10%, изјави министерот за животна средина и енергетска безбедност на Републиката Жилберто Пичето-Фратин во интервју за Corriere della Sera.

„Ние всушност ја надминавме нашата зависност од Москва“, рече тој.

Според Пикето-Фратин, тоа е постигнато со зголемување на набавката на гас од Азербејџан, Алжир и Либија.

Италија има намера пред летото да пушти во употреба два крајбрежни терминали за регасификација во Тоскана, Пиомбино и Равена, кои ќе произведуваат десет милијарди кубни метри гас годишно. Така, се планира да се надополни обемот на гас што земјата го увезуваше од Русија во 2022 година.


Во февруари, Адолфо Урсо, министер за претпријатија и производство во Италија, рече дека Рим ќе може да престане да купува руски гас оваа година и да стане снабдувач на природно гориво преку нови канали.


По почетокот на руската специјална операција во Украина, италијанската влада постави задача што поскоро да се ослободи од зависноста од природниот гас купен од Москва. На иницијатива на поранешниот премиер Марио Драги, беа преземени конкретни чекори за воведување нови мерки за штедење и беа склучени нови договори за диверзификација на изворите на енергија.
Москва постојано изјави дека Западот направил сериозна грешка со тоа што одбил да купи јаглеводороди од Русија, бидејќи би западнал во нова, посилна зависност поради повисоките цени. Во Москва рекоа дека оние што одбиле, сепак, преку посредници сега купуваат поскапо, а во иднина ќе купуваат и руска нафта и гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Службеник на италијанската влада му доставувал расипано…

Неименуван функционер на италијанското Министерство за образование…

Експлозија во хидроелектрана во Италија: Има повредени…

Најмалку четири лица се тешко повредени, а…

(Видео) Детали за кобната сообраќајна несреќа во…

Италијанските медиуми објавија фотографии од сообраќајната несреќа…

ВОЗАЧ ОД МАКЕДОНИЈА ЗАГИНА ВО ИТАЛИЈА: Повредени…

Тешка сообраќајна несреќа се случила утринава во…

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Италија не ги признава возачките дозволи со…