Иљче: По вртоглавите поскапувања Пендаровски се сели од земјава, ќе биде прв дигитален претседател 

t

Претседателот Стево Пендаровски, познат по сега веќе легендарната изјава “Да не бев претседател и јас ќе се иселев од Нашата Земја”, одлучил да ја напушти државава и остатокот од мандатот да го отслужи онлајн, со што ќе влезе во историјата како наш прв дигитален претседател, пишува во најновиот сатирилен текст Иљче од Кооперација.

Како што дознава Кооперација од извори блиски до агенцијата за вработување преку која Пендаровски вадел работна виза, тој својот мандат ќе го заврши во Брисел, од каде привремено ќе се уклучува онлајн за да се обрати до граѓаните и со своите зборови да им даде елан да истраат во борбата со гладот и сиромаштијата.

Како вистински домаќин, претседателот ќе се исели од земјава вечерва пред полноќ со цел да ги избегне поскапувањата, а во аманет на граѓаните им оставил 4 сметки за струја и 9 сметки за вода од вилата на Водно, со рок на плаќање до 22 јуни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обраќање на претседателот Пендаровски во Собранието на…

Претседателот Стево Пендаровски, утре, 19 декември 2023…

Пендаровски испратил порака до кабинетот на Ердоган…

Претседателот Стево Пендаровски во текот на вчерашниот…

Дискусија за заедничко дејствување против климатските промени…

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати…

Евроамбасадорот Гир му го презентира Извештајот на…

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска му го презентира…

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен,…

Како што соопшти прес-службата на претседателот, тие…