И власта го бара спасот во Ставревски, ќе го советува министерот за финансии

t

Поранешниот вицепремиер за економски прашања Зоран Ставрески е поканет да учествува во советот што ќе се формира како експертско тело и во чии рамки ќе се разгледуваат актуелни прашања и теми за коишто е потребен консензус во општеството, инициран од актуелниот министер за финансии Фатмир Бесими и неговите претходници, пренесува Фактор.

Иницијатори покрај Бесими и Ставрески за вакво советодавно тело се поранешните министри за финансии Џевдет Хајредини, Таки Фити, Никола Поповски, Трајко Славески и Кирил Миноски. Советот на поранешни министри за финансии ќе претставува тело кое ќе функционира како дел на Скопје економски и финансиски форум – СЕФФ.

Извор: Фактор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата следната недела ќе објави конкретни мерки…

Премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук информираше дека…

Народот “врие”: На рандом човек од маркет…

И покрај изјавите на македонските власти дека…

Вучиќ: Ако Русите напредуваат вака споро, следната…

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, им порача на граѓаните наСрбија…

Медведев: ЕУ си пукаше во глава со…

Дмитриј Медведев, заменик-шеф на Советот за безбедност…

ОН: Кризата со храна ќе предизвика дополнително…

Кризата со храна предизвикана од војната во…