И Кличко контра Зеленски? Украина станува авторитарна држава, сѐ е во рацете на еден човек!

t

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, рече дека општинските власти на Украина сега се единствената независна сила во земјата.

Кличко ја сподели својата оценка за состојбата на „демократијата“ во Украина во интервју за германски „Шпигел“, објавено во петокот. Административните институти во земјата значително се влошија за време на војната, а локалните општински власти се практично единствените кои останаа независни, тврди тој.

„Украина е на пат кон авторитаризам“, рече градоначалникот. Остана само една независна институција – локалните власти – и тие се под огромен притисок.

За време на конфликтот, централната власт слабо комуницирала со локалните власти, тврди градоначалникот на главниот град на Украина.

„Година и пол од почетокот на конфликтот со Русија немаше ниту една средба или телефонски разговор меѓу градот Киев и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Во одреден момент ќе дојдеме во ситуација се да зависи од расположението на една личност“, изјави Кличко.

Во текот на изминатите неколку месеци, односите меѓу градоначалникот на главниот град и централната власт беа нарушени со повеќе јавни расправии. Во јуни, на пример, националната влада го прекори Кличко за состојбата на градските засолништа.

Кличко, исто така, стана една од првите големи украински јавни личности што го призна неуспехот на долгонајавуваната контраофанзива на неговата земја против руските сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…