И противник на Лукашенко почина во затвор: Го оперирале па му се слошило

t

Во затвор почина и противник на белорускиот претседател Александар Лукашенко. 

Социјалдемократската партија на Белорусија во вторник (20 февруари) соопшти дека нејзиниот член Ихар Ледник починал на 63-годишна возраст во поправната колонија во затвор каде издржувал тригодишна казна под обвинение за навреда на претседателот  Лукашенко. Причината за смртта сè уште не е позната. Неговите колеги изјавија дека здравјето значително му се влошило во затворот, каде што му беше опериран абдоменот. Групата за човекови права „Вјасна“ соопшти дека Ледник е петтиот политички затвореник што починал во белоруски затвор за помалку од две години.Инаку, во Русија деновиве почина рускиот опозиционер Алексеј Навални на 47 години во затвор. Сопругата Јулија обвини дека виновник за неговата смрт е рускиот претседател Владимир Путин. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гласањето на затворениците, болните и дијаспората почна…

Вкупно 6.935 болни и изнемоштени, затвореници во…

Лукашенко гледа опасност во НАТО: Ако се…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, коментирајќи ја…

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

И противник на Лукашенко почина во затвор:…

Во затвор почина и противник на белорускиот…

Жителите на Белорусија, Казахстан и Молдавија ќе…

Владимир Путин им олесни на жителите на…