И руската амбасада нѐ нарече северномакедонци…

t

Руската амбасада во Македонија, во објава на Фејсбук, пренесувајчи став на портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, ги нарече Македонците “северномакедонци”.

Реакцијата се однесува на одбивањето на руските невладини организации да учествуваат на настан под покровителство на ОБСЕ.

“Северномакедонците конечно престанаа да се грижат за својот углед и не се ни обидуваат да се стремат кон непристрасност, која треба да биде карактеристична за државата која ги извршува функциите на Претседавач со голема регионална меѓународна организација”, стои во нивната објава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Богатите станаа уште побогати: Ова е најбогатиот…

Вагит Алекперов, поранешниот претседател на нафтената компанија…