Објавено на:

И французите се скараа за идентитетот – Кој е предавник а кој небањат?

t

На површина, бесот што го пречека знамето на ЕУ што се вееше соло под Триумфалната капија викендот беше политичка бура. Но, тоа исто така покажа дека Европа ќе биде само едно од многуте прашања кои предизвикуваат поделба на претстојните избори.

Подигнувањето на знамето на ЕУ (а не на француското) требаше да го означи почетокот на француското претседателство со Советот на ЕУ, кое започна на 1 јануари. Наместо тоа, се претвори во борба за историјата и идентитетот на Франција и даде чувство за тоа што следува во многу напорната претседателска кампања која ќе доминира во француската политика до април.

Кандидатите на десница Марин Ле Пен и Ерик Земур – не баш љубители на ЕУ – брзо го осудија потегот како „провокација што ги навредува оние кои се бореле за Франција“ и „гнев“ (Арката им оддава почит на оние кои се бореле и загинале за Франција во битка и го сместува гробот на непознатиот војник).

Дури и мејнстрим конзервативната претседателска кандидатка Валери Пекрес рече дека овој потег го „брише францускиот идентитет“ и го повика претседателот Емануел Макрон да го вее националното знаме до европското знаме, како што направи поранешниот претседател Никола Саркози на церемонијата на оживување на пламенот на Гробот на Непознатиот војник кога земјата последен пат претседаваше со ЕУ во 2008 година.

Претседателскиот кандидат на крајната левица Жан-Лук Меланшон рече дека аферата со знамето е „презирање“.

Нападот од сите претседателски ривали на Макрон ја истакнува една од главните поделби во кампањата, ставајќи го нескромно про-ЕУ (ако сè уште непријавен) кандидат – Макрон – против кандидати со различен степен на евроскептицизам.

Поддршката за европскиот проект е лепилото што го врзува шарениот електорат на екипажот на Макрон, според интерните анкети за неговото политичко движење La République en Marche. Нападите од ривалите се чини дека имаат намера да го задушат секој обид на Макрон да го искористи претседателството со ЕУ за негов реизбор.

Тоа е исто така, прва во долгата листа на веројатни мини-контроверзии околу толкувањата на историјата на Франција и местото на ЕУ и етничката и религиозната разновидност во неа, ќе бидат точки во следните четири месеци.

Владата и поддржувачите на Макрон го бранеа поставувањето на знамето, велејќи дека војниците одбележани на Триумфалната капија би ги прославиле децениите на мирот што ЕУ го најави.

„Татковците основачи на Европската унија ја изградија за да стават крај на вековните војни и жртви од војници, вклучително и непознати војници. Седумдесет години подоцна, оваа контроверза е недостоинствена“, напиша францускиот министер за правда Ерик Дупон-Морети на Твитер во негово име и во име на помладиот министер за Европа, Клеман Бон.

Тие укажаа на фактот дека другите важни споменици околу Париз – вклучувајќи ги Ајфеловата кула, Нотр-Дам и Елисејската палата – беа осветлени во сино во чест на претседателството со ЕУ без да предизвикаат истата бура.

Се чини дека таа одбрана ја пропушта моќта на симболизмот, особено пред големи избори, во време на песимизам и тешкотии. Французите се едни од најевроскептичните луѓе во ЕУ, а мнозинството велат дека Франција е во опаѓање.

Плус, само Триумфалната капија беше украсена со знамето на Европа, кое за некои се навраќа на окупацијата на Париз кога нацистичкото знаме беше поставено на споменикот.

Овој потег беше, исто така, очигледно кршење на францускиот декрет од 1963 година, кој предвидува дека „леењето на боите на Европа на спомениците е можно се додека тоа се прави заедно со француските бои, под услов европското знаме да биде поставено десно од француското знаме. .“

Иако другите споменици и понатаму се осветлени во сино на ЕУ, знамето беше симнато од Лакот во неделата, во она што беше очигледно владино назадување.

Бон во неделата рече дека отсекогаш бил планот знамето да се спушти тој ден, но во саботата рече дека знамето на ЕУ требало да се вее „неколку дена“.

Портпаролот на Елисеј негираше дека знамето било симнато под притисок, велејќи дека било отстрането според планираното.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Лош предзнак? Најголемото знаме на Украина се…

16 метарското знаме беше скинато на половина…

Лидерот на екстремната десница во Шведска предложи…

Претседателот на екстремно десничарската партија Шведски демократи,…