Објавено на:

Кадиров: “Азовстал” е под контрола, ѕидовите на фабриката ќе бидат последната глетка за нацистите

t

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска со видео на кое се гледа голема група војници и зграда која гори с епофали дека Мариопол е веќе целосно ослободен од нацистите и под контрола на руските сили.

Како дополнување на тоа соопштение Кадиров напиша дека е ставена под контрола фабриката “Азовстал”, а нејзините ѕидови ќе бидат последната глетка на нацистите.

„Административната зграда на металуршкиот комбинат Азовстал, која е од особено стратешко значење, е ставена под контрола, а целата соседна територија е исчистена. Остатоците на нацистите се блокирани под дебел бетон и железо на фабриката територија. ќе види во својот живот“ – напиша Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски од Турција се врати со пет…

Петмина украински воени команданти кои беа заробени…

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да…

Фабриката Авдеев би можела да стане втор…