Објавено на:

Кадиров: Да се казнат кукавиците кои бегаат од мобилизацијата!

t

Војниците и офицерите кои се наоѓаат во зоната за специјални операции мора да изберат казна за избегнувачите од делумна мобилизација, напиша на Телеграм шефот на Чеченија Рамзан Кадиров.
„Би било неопходно на војниците и офицерите кои сега се на линијата на фронтот да им се даде можност да изберат казна за таквите кукавици. Ова би било најобјективно мислење“, се вели во пораката.

Покрај тоа, можете да прибегнете кон економски мерки. Така, шефот на Чеченија предложи да се пресмета колку државата потрошила за образование, лекување, социјални бенефиции и затајувач на плати, каква помош добил едно лице од властите.

„Најмалку 50 отсто од вкупната добиена сума – ова ќе биде соодветна парична казна. – нагласи Кадиров.

Во исто време, шефот на Чеченија ги нарече „смешни“ можните казни од неколку стотици илјади рубли.
Тој, исто така, ја критикуваше идејата да се воведат петгодишни затворски казни за затајувачите.
„Тоа е, ќе им дадеме на затајувачите прекрасна можност да седнат во ќелија додека нашите храбри и бестрашни момци ги ризикуваат своите животи на првата линија? Кадиров беше огорчен.

Тој ги нарече луѓето кои се кријат од мобилизацијата „вистински предавници и бегалци“ и повика да не „разговараат“ со нив.


Претходно, весникот „Газета“, повикувајќи се на извори во Државната дума, објави дека парламентарците од Единствена Русија се подготвуваат за измена на Кривичниот законик, со кој ќе се казнуваат затајувачите на мобилизација во форма на парична казна до 500.000 рубли или затвор до пет години. . Андреј Клишас, претседател на Комитетот на Советот на Федерацијата за уставно законодавство, пак, истакна дека таквите промени сега се ирелевантни. Во исто време, тој го привлече вниманието на очигледната правна празнина во оваа област.


За возврат, Андреј Картаполов и Василиј Пискарев, претседатели на комитетите за одбрана и безбедност на Државната дума, потврдија дека за таквата идеја навистина се разговарало на самиот почеток на најавата за делумна мобилизација. Сега тоа не се разгледува, бидејќи иницијативата ја изгуби својата важност.


На 28 октомври министерот за одбрана Сергеј Шојгу го информираше рускиот претседател Владимир Путин за комплетирањето на нацртот како дел од делумната мобилизација. Министерот истакна дека планираните 300.000 луѓе биле регрутирани во вооружените сили. Покрај тоа, воениот оддел ги реши сите проблеми што постоеја во почетната фаза. Мобилизираните „се обезбедени со пропишаните видови надоместоци, униформи, опрема, храна по нормативи на договорни лица.
По есенскиот воен рок, воените канцеларии за регистрација и упис ќе продолжат со регрутирање војници со прифаќање на волонтери и кандидати за договорна служба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Израел се согласи на прекин на…

Претседателот на САД – Џо Бајден изјави…

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Украина бара Германија да не ги засолнува…

Украина бара Германија да не ги засолнува…

Скај нуз: Путин користи камери со технологија…

Скај њуз објави статија во која ја…

(Видео) Платете ни или да си одиме…

Група регрути на руската војска, кои неодамна…