Објавено на:

Кадиров: Мариупол е ослободен околу 90-95 отсто

t

Ослободен е околу 90-95 отсто од Мариупол, последното место каде што се кријат бандитите е големиот металуршки комбинат „Азовстал“, изјави Рамзан Кадиров.

„ Животот постепено се враќа на слободната територија на градот. Луѓето излегуваат на улица од нивните засолништа, уморни од канонадата од експлозии и гладот. Некои возат дури и автомобили, има и такви кои се предомислија да одат во Ростов на Дон и со приватни возила се вратија во Мариупол“, напиша Кадиров на својот канал на Телеграм.

Според него, пратеникот на Државната дума од Чеченија, Адам Делимханов, работи во тесна соработка со командантот на 8-та гардиска комбинирана армија, генерал-полковник на вооружените сили на Руската Федерација Андреј Мордвич. Тие ја обиколуваат територијата под нивна контрола, ги проверуваат можните локации на ограбувачите, ги идентификуваат потенцијалните непријателски огнени позиции, комуницираат со руските војници, ги расположуваат и го подигнуваат воениот дух.

„ Преку заробениот воки-токи Азов, Адам Султановиќ им понуди на Украинците, кои со измама беа вклучени во редовите на банди, да се предадат на руската страна. Во исто време, нема да има милост за командантите на Азов. Тие немаат среќен крај. Последното место каде што се кријат бандитите е големата „металуршка фабрика Азовстал. Но и од таму нашите војници ќе ги избркаат“, рече Кадиров.

Лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров вчера објави видео на кое се гледа каде се неговите војници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…

(Фото) Експресно саниран споменикот на Гоце Делчев…

Екипите на ЈП "Комунална хигиена" вечерва експресно…