Објавено на:

Кадиров: Наскоро Мариопол ќе биде целосно ослободен од преостанатите “грст членови на Бандера”

t

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека Мариoпол наскоро ќе биде целосно ослободен – главните задачи се завршени, останува само да се заврши со „грст членови на Бандера“.

„Наскоро, самиот Мариoпол ќе биде целосно слободен. Во принцип, главните задачи се завршени овде. Остануваат само неколку следбеници на Степан Бандера. И на тоа се работи и ќе се заврши“, рече Кадиров.

Тој додаде дека специјалната операција во Мариупол ја надгледувал пратеникот на чеченската Државна дума Адам Делимханов, што значи дека „посакуваниот резултат може да се смета за целосно сигурен“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Израел се согласи на прекин на…

Претседателот на САД – Џо Бајден изјави…

Украински маринец од “Азовстал”: Наскоро ќе паднеме

Украински маринец од опколената челичарница Азовстал во…

Животот се враќа во нормала: Едно училиште…

Во Мариопол започна со работа првото училиште…

Градоначалникот на Мариопол: Насилно се депортирани повеќе…

Градоначалникот на опколениот украински град Мароупол, Вадим…

Пушилин: Платеници од САД, Романија и Канада…

Платеници од САД, Романија и Канада би…