Објавено на:

Кадиров: Шолц се однесува како шизофреничар

t

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров изрази мислење дека германскиот канцелар Олаф Шолц се однесува „како шизофреничар“, а не како шеф на државата.

„Лидерот на Германија се однесува како шизофреник. Се однесува… не како шеф на државата. Не го интересираат светските правила“, рече Кадиров, говорејќи на едукативниот маратон „Нови хоризонти“.

Кадиров ги нарече и обидите на земјите од НАТО да ја уништат културата на Руската Федерација и да ги предадат хероите на земјата на заборав, сатанизам.
Главниот непријател за нашата земја е сатанизмот.А тие (земјите од НАТО) прават се за да не распарчат и да ни ја убијат културата, целосно да ја уништат.За да ја заборават нашата историја,нашите херои.Гледаме како уништуваат споменици во Украина и на други места.Што „Тоа го направија со амбасадорот во Полска? Тоа се нечовечки трикови, ова е сатанизам“, рече Кадиров.

Тој напомена дека претседателот на Русија „дефинитивно води правилна политика“, спречувајќи ширење на вакви негативни појави во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…