Објавено на:

Казнети 213 возачи за брзо возење

t

Во текот на вчерашниот ден (05.06.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 213 возачи.

Од нив 11 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. При тоа 110 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 103 надвор од населено место.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АА за “Рамковниот”: Целта не е постигната,…

Охридскиот договор е документот што направи промена…

САД распоредуваат нова група американски војници во…

Американски војници ќе бидат распоредени во Бугарија…

Македонски средношколци се враќаат со три медали…

На 34. Интернационална олимпијада по информатика (ИОИ…

Захарова: Црна Гора е неспособна да се…

Захарова за протерувањето на дипломат од Црна…

Фуере: Бугарија се однесува како колонијална сила,…

Охридскиот договор го издржа предизвикот на времето,…