Каква измама: 30 проценти од мигрантите од Украина се Арапи, Африканци и Азијци!

t

Околу една третина од украинските бегалци кои пристигнуваат во Франција се всушност економски мигранти од други области на светот, главно од Северна Африка и Блискиот Исток, според истрагата на весникот „Фигаро“.

Над 5.000 бегалци веќе пристигнаа во Франција од Украина, а некои се превезени со автобуси од Берлин, а други пристигнаа со железница и воздух.

„Меѓутоа, многу од оние што пристигнуваат преку официјални канали и кои властите ги идентификуваат се неукраинци, а Le Figaro објави дека дури 30 отсто се мигранти од друга националност“, известува ReMix News.

„Весникот открива дека 7,5 отсто се од алжирска националност, додека 3,5 отсто од пристигнатите се од Брегот на Слоновата Коска и Мароко, соодветно.

Индијците и државјаните на Киргистан, исто така, претставуваат дел од лажните бегалци, покрај мигрантите од Демократска Република Конго, Камерун, Пакистан, Нигерија и Кина, кои сите лажно тврдат дека се Украинци.

Стимулот за економските мигранти да добијат азил во Франција преправајќи се дека се Украинци е јасен со оглед на тоа што им е даден итен бегалски статус, гарантирано сместување, како и образовна, финансиска и медицинска поддршка.

И покрај неговото обично жестоко противење на имиграцијата, претседателскиот кандидат Ерик Земур рече дека треба да им се дозволи влез на Украинците со семејни врски во Франција.

„Има луѓе кои се како нас и луѓе кои [се] различни од нас“, изјави популистот за ТВ БФМ. „Сега сите разбираат дека арапските или муслиманските имигранти се премногу различни од нас и дека е потешко и потешко да ги интегрираме“.

Истражувањето повторно го истакнува опортунизмот и цинизмот на економските мигранти кои ќе се повлечат од страдањата на вистинските бегалци за да стигнат на запад.

Бројките сигурно ќе предизвикаат загриженост кај луѓето кои размислуваат да ги отворат своите домови за украинските бегалци во западните земји, како што е Обединетото Кралство.

Според анкетата на Обсервер, 9 отсто од Британците „дефинитивно“ би поканиле бегалец да остане во нивниот дом, додека 20 отсто велат дека би можеле.

Колку од тие луѓе се користат само со доблесни сигнализирање и всушност воопшто не планираат да примат бегалци е веројатно доста висока бројка.

За време на бегалската криза 2015-2016 година, безброј познати личности во ОК ветија дека ќе примат бегалци, но практично ниту еден од нив не ги исполни своите ветувања

Како што истакнавме претходно, шведските демократи предложија да им се помогне на вистинските украински бегалци со привремено забрана на барањата за азил поднесени од оние кои доаѓаат од различни земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски му посака брзо опоравување на Доналд…

Светот полуде… - пишува на Фејсбук поранешниот…

(Видео) Три хеликоптери, 100 припадници на АРМ…

Два армиски хеликоптери, еден хеликоптер на МВР…

„Такер Карлсон беше во право“: Уште во…

Предупредувањето на новинарот Такер Карлсон за можен…

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот…

Откако Владата прогласи кризна состојба, претседателката и…

Мицкоски го осуди атентатот, но му го…

И премиерот Мицкоски го осуди обидот за…