Каков “шамар”: Тајвански “Јагео” не доаѓа во Македонија поради Ковачевски, туку поради инвестиција “на Груевски”од пред 13 години!

t

Премиерот Димитар Ковачевски се испофали со доаѓањето на тајванската фирма “Јагео” во Македонија, но Игор Цветковски “им ја расипа журката” и објаснува зошто всушност такванскиот инвеститор дошол во Македонија.

-Ај да им ја расипам журката на корчагинецот Јовче и неговиот шеф Таче.

Јагео тајвански “доаѓа” во Бунарџик поради Кемет Електроникс “на Груевски” донесен пред 13-на години, а купен од Јагео пред 3-4 години.

Така што, тн гринфилд вложување е само продолжување и ширење на работата на Кемет кои се запознаа со, и вложија во Македонија токму поради нели омразените од комуњарите реклами на СиеНеН на Грујче како и неговите успешни економски политики кои не смее да се пофалат, ама може да се ползуваат за ручки и тупани при пуштање тунел во употреба.

Најавените 205 милиони евра не се испљукуваат одма, туку во период од 10 години по 20 милиони, а со динамичен пад на западните економии, вредноста на западните валути, инфлацијата, обединувањето на Тајван во Кина-можните негосдувања од веќе стратешкиот партнер(САД) итн може и нема да е случат или вредноста ќе им биде помала, НО може и неколкукратно поголема корист да имаме доколку се прифати навреме мултиполарниот свет како македонска надеж.

Така што, на господинот Никола Груевски, “бегалецот во Пешта”, Заев-аните навивачи кои пљускаат на “тајванскава миљарда”, всушност му се клањаат. Мераци.

Уште да објаснеа Јовче или Таче, како точно и во што би се вложувале тие 20 милиони евра годишно, секоја година, а ако излажат, место ќорка, да работат на автопатиштата на Груби 60 часа во неделата/52 недели во годината мини-ум. – пишува Цветковски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…

Мицкоски: Инвестиција од 400-500 милиони евра во…

Мицкоски најави голема инвестиција од 400-500 милиони…

(Видео) Јакимовски: Сеопфатен инвестиционен од над 50…

- Овој пазар овде во Крива Паланка…

Вучиќ најави нови инвестиции од француски компании…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…