Како ДА ИЗБЕГАШ од Русија, КАКО ДА СКРШИШ РАКА – Што бараат Русите најмногу на интернет

t

Присилната мобилизација во Русија добива форма на хистерија, така што, според последните информации, веќе не ја бараат цената само за да ја напуштат земјата. Во согласност со атмосферата и трендовите на пребарување на руската верзија на пребарувачот Google, тие целосно се променија.

Меѓу прашањата за спортот, шопингот, модата и, се разбира, за Путин, водечкото прашање сега е: „Како да ја напуштите Русија?

Во конкуренција на овој поим, забележливо е масовно пребарување на темите: како да се скрши рака дома, како да се избегне мобилизација, болести кои ја спречуваат мобилизацијата, кои се очајни мерки на пацифистички настроени граѓани кои навистина не сакаат земе оружје.

Една жена од Тјумен, Сибир, на социјалните мрежи порача: „Нема да го пуштам мојот сопруг да оди во Украина, ќе му ги скршам двете нозе. Негова должност е да ги воспитува своите деца“.

Руските власти издадоа посебно предупредување до потенцијалните војници дека ќе се соочат со законски санкции доколку се самоповредат со скршење на рацете или нозете за да избегнат регрутирање, но стравот од смртта е сепак посилен од стравот од државна репресија. За тоа сведочат бројните демонстранти против војната и мобилизацијата на улиците на Русија и покрај заканите за 15 години затвор за таквиот чин.

На веб-страницата „Радар на летови“ може да се види бројот и интензитетот на авионите кои моментално ги напуштаат аеродромите во Москва и Санкт Петербург.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…

Социјалните мрежи вријат: Едни велат “Таче е…

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поразени од…

Македонија со пораз го заврши овогодинешното издание…

Фудбалската репрезентација на Македонија со пораз го заврши овогодинешното…