Објавено на:

Каматните стапки на станбените кредити во САД се зголемуваат со најбрзо темпо од 1994 година

t

Просечната каматна стапка на 30-те најпопуларни станбени кредити во САД продолжи да расте минатата недела, со што остана на највисокото ниво во последните три години

Просечната каматна стапка на 30-те најпопуларни станбени кредити во САД продолжи да расте минатата недела, со што остана на највисокото ниво од три години, покажа студијата во средата. Федералните резерви на САД сигнализираа дека агресивно ќе ја заостри монетарната политика за да ја ограничи инфлацијата, објави Ројтерс.

Здружението на хипотекарни банкари (MBA) соопшти дека просечната каматна стапка на 30-годишна хипотека со фиксна стапка се зголемила на 4,9 отсто во неделата што заврши на 1 април од 4,8 отсто една недела порано, одржувајќи ги каматните стапки на хипотеките на највисоко ниво од декември 2018 година

Каматните стапки на хипотеките сега се зголемени за речиси 1,6 процентни поени од почетокот на годината, што е најбрзиот пораст на трошоците за домување од 1994 година.

Ослободете се од холестеролот и високиот крвен притисок со неколку капки!

Цените на домовите се зголемија за околу 35% од почетокот на пандемијата COVID-19, кога Федералните резерви на САД помогнаа да го поттикне пазарот на домување со намалување на каматните стапки на речиси нула, според индексот на вредноста на станбениот простор на Zillow.

Минатиот месец ФЕД ја зголеми референтната стапка на заемите преку ноќ минатиот месец за прв пат по повеќе од три години и рече дека каматните стапки ќе се зголемат побрзо отколку што претходно очекуваа финансиските пазари.

Според учесниците на пазарот, веројатноста ФЕД да се зголеми за 0,5 процентни поени на следниот состанок се зголемува од 25 на 77%, според анализата на FxPro.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…