Објавено на:

Канада ѝ испраќа повеќе од 800 дронови на Украина

t

Канада ќе донира повеќе од 800 беспилотни летала Скај Ренџер Р70 (Sky Ranger R70) на Украина за одбранбената војна против Русија, изјави денеска канадскиот министер за одбрана Бил Блер.

Според канадското Министерство за надворешни работи, дроновите, произведени во Ватерло во провинцијата Онтарио, биле проценети на околу 70 милиони американски долари. Министерството посочува дека донацијата е дел од воената помош од 370 милиони долари, што ја најави канадскиот премиер Џастин Трудо при неговата посета на Киев минатата година.

„Денешното соопштение ќе и овозможи на Украина да има дронови што и се потребни за откривање и идентификување на цели кои се клучни за борбата на Украина. Канада ќе биде со Украина се додека тоа е потребно“, рече Блер.

Од февруари 2022 година, Канада испрати повеќе од 7,2 милијарди долари помош за Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…