Кај нас ќе чекаме божја казна додека поранешниот украински претседател се соочува со обвиненија за предавство и можни 15 години затвор

t

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко утре треба да се појави во судот во Киев при што судијата треба да одлучи дали ќе му изрече мерка притвор или ќе стави кауција за неговата слобода во случајот против него во кој се товари за акт на предавство.

Порошенко смета дека судскиот процес е политички мотивиран.

Петро Порошенко, кој беше на чело со Украина од 2014-та до 2019-та, се врати во земјата синоќа за да се соочи со обвиненијата и на присутните поддржувачи на аеродромот им порача дека се вратил да помогне во време кога „Украина се соочува со растечка закана од руската инвазија“.

Тој преку Твитер се огласи дека со поддршка од меѓународните партнери, Украина ќе ја зачува својата територија.

„Изразувам голема благодарност за извонредната меѓународна поддршка на Украина, особено во битката против постојната агресија од Кремљ, за поддршката од нашите сојузници во Вашингтон и Лондон, Берлин и Париз, Брисел и Отава, како и целата ЕУ и НАТО“, изјави Порошенко.

Обвинителството го товари за предавство дека наводно користел пати од илегална продажба на јаглен за да ги помогне сепаратистите кои имаат поддршка од Русија во периодот 2014-та-2015-та. Ако биде обвинет, се соочува со 15 годишна казна затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…