Објавено на:

Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе продолжи да развива застрашувачки ударни способности

t

Северна Кореја ќе продолжи да развива „застрашувачки способности за удар“ кои не можат да се заменат или продаваат за ништо, изјави лидерот Ким Џонг Ун, цитиран од државните медиуми во понеделникот, за време на посетата на работниците вклучени во најголемото тестирање на балистички проектили до сега.

Пјонгјанг претходно соопшти дека успешно тестирал нов тип на интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) со нуклеарен капацитет што може да стигне до САД.

Севернокорејските медиуми во петокот објавија дека самиот Ким Џонг Ун ги водел последните подготовки за лансирањето на ICBM Hwasongpho-17 и на тој начин ја покажал „сигурноста на неговото сегашно распоредување во воени услови“.

Ким се сретна со официјални лица, научници, техничари и работници вклучени во лансирањето на проектилот, објави државната новинска агенција KCNA.

Само кога сте опремени со застрашувачки ударни способности, супериорна воена сила која никој не може да ја запре, може да се спречи војна, да се гарантира безбедноста на земјата и да се спречат сите закани и уцени на империјалистите“, рече Ким во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…