Објавено на:

Кина го враќа ударот: Бара проширување на БРИКС

t

Кина се надева дека Русија и Украина ќе ги продолжат преговорите

Министерот за надворешни работи Ванг Ји истакна дека Пекинг е против претворање на меѓународната економија во оружје и против обидите да се заплашат другите земји и да се принудат да заземат страна.


Кина исто така предложи да започне проширување на БРИКС.

Членови на организацијата се Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

Од 2009 година, владите на државите од БРИКС се состануваат годишно на формални самити. Индија беше домаќин на најновиот 13-ти самит на БРИКС на 9 септември 2021 година буквално.

Првично првите четири беа групирани како „БРИК“ пред влегувањето на Јужна Африка во 2010 г. и 41,5% од светската популација. Четири од пет членки се меѓу десетте најголеми земји во светот по население и по површина, освен Јужна Африка која е дваесет и трета во двете.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ги зафркнавме со санкциите: Русија го зголеми…

Руските енергенси се пренасочуваат во Азија: извозот…

Џипинг: Вистинската демократија во Хонгконг започна по…

Вистинската демократија во Хонгконг започна по неговото…

Кина им сржа на Г7: Не се…

Кина ги повикува земјите од Г7 да…

Иран и Аргентина се достојни кандидати на…

Одлуката за влез на Аргентина и Иран…

НАТО ќе ја означи Кина како “системски…

Во новиот стратешки концепт на алијансата, НАТО…