Објавено на:

Кина и Бразил ги продлабочуваат дипломатските односи: Се сложија за Украина!

t

Бразил денеска ги продлабочи дипломатските врски со Кина, нејзиниот најголем трговски партнер, со државна посета за време на која двете земји се согласија да ги поттикнат инвестициите и соработката во технологијата и одржливиот развој и повикаа на мировни преговори за Украина.

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва и неколку негови министри ги потпишаа договорите со претседателот Си Џинпинг и други кинески претставници во Пекинг.

Кси и Кина ги поставија дипломатските односи со Бразил како приоритет и двете земји треба да ја продлабочат практичната соработка во секторите како што се земјоделството, енергијата и инфраструктурата, објави државната телевизија CCTV. „Имаме исклучителни односи со Кина кои стануваат поинтензивни и посилни секој ден“, рече Лула пред средбата со Си.

Двајцата лидери се согласија дека дијалогот и преговорите се „единствениот можен начин“ за решавање на војната во Украина, се вели во заедничката изјава. Тие ги повикаа другите земји да играат конструктивна улога во промовирањето на политичкиот дијалог меѓу Украина и Русија.

Во новиот фокус на билатералните односи, двете земји одлучија да ја зајакнат соработката во заштитата на животната средина и борбата против климатските промени и за оваа цел ќе формираат заедничка комисија.

Кина и Бразил се договорија да формираат работна група за работа со полупроводници, што ќе ги зајакне врските на Бразил со Пекинг во областите на чувствителна технологија.

Бразил е заинтересиран за кинески инвестиции во оваа област и покрај притисокот од американската влада, која го обесхрабрува користењето на мобилната опрема од петтата генерација на технолошкиот гигант Хуавеи.

Вчера Лула посетила истражувачки центар во Шангај и пробал очила за виртуелна реалност. Лула јавно коментираше во Пекинг дека неговата посета на Хуавеи покажува дека нема предрасуди во односите со Кинезите. „Никој нема да му забрани на Бразил да ги зајакне односите со Кина“, посочи тој.

Кина ги престигна САД како главен трговски партнер на Бразил во 2009 година и е главен пазар на Бразил за соја, железна руда и нафта. Од сите земји од Латинска Америка, најмногу кинески инвестиции се во Бразил.

Двете земји денеска се договорија да ги охрабрат своите компании за заемно инвестирање во инфраструктурата, енергетската транзиција, логистиката, рударството, земјоделството и високотехнолошката индустрија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина успешно направи испорака со дрон на…

Кина соопшти дека успешно го завршила првото…

Унгарија најатрактвна земја од ЕУ за кинеските…

Кинеските инвестиции во Европа (27 членки на…

Кинеска сонда се враќа кон Земјата со…

Кина известува за успешен старт на модулот…

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и…

Европската унија нема докази за испораките на…

Кина ќе го ограничи извозот на авио…

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека…