Објавено на:

Кина и САД во мртва трка: Чија ќе биде тајната технологија од Ф-35Ц

t

Воената морнарица на САД се обидува да ги пронајде и извади остатоците од најновиот борбен авион Ф-35Ц од дното на Јужното Кинеско Море, каде што се урна при слетување на носач на авиони.

Американците се плашат дека Кина би можела прва да се фати за потонатиот брод и на тој начин да ја открие тајната технологија на овој авион.

Авионот Ф-35Ц се урна на палубата на носачот „Карл Винсон“, при што се повредени шест морнари и пилотот, кој се катапултирал, а потоа остатоците од авионот паднале во морето.

Најнапредниот американски ловец, невидлив авион кој чини повеќе од 100 милиони долари по парче, е полн со технологија која се смета за воена тајна, а ако Кина, која го смета најголемиот дел од Јужното Кинеско Море за своја територија, успее да стигне до потонатиот брод. прво, тоа би било вистински разузнавачки благодет за таа земја, пишува Гардијан.

F-35C е верзија прилагодена за полетување и слетување на носачи на авиони. Поморските експерти наведуваат дека американскиот спасувачки брод би можел да стигне на местото на несреќата за само 10 дена, што им дава голема предност на кинеските подморници.

„Свесни сме за вредноста на Ф-35 во секоја смисла. „И додека продолжуваме да се обидуваме да го вратиме авионот, тоа очигледно ќе го направиме имајќи ја предвид безбедноста пред сè, но и имајќи ги предвид нашите национални безбедносни интереси“, рече портпаролот на Пентагон Џон Кирби, кој одби да коментира повеќе.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан изјави дека кинеската влада нема амбиции да го бара урнатиот авион.

„Ова не е првпат САД да имаат инцидент во Јужното Кинеско Море. Нас не интересира нивниот авион. Ги повикуваме САД да направат работи што придонесуваат за регионалниот мир и стабилност, наместо да покажуваат мускули во регионот“, рече тој.

Инцидентот во Јужното Кинеско Море е трет пад на авион Ф-35 во море. Во ноември британскиот F-35B, верзија за полетување од кратки писти и можност за вертикално слетување, се урна при полетување од носачот на авиони „Квин Елизабета“ во Медитеранот.
Пилотот се катапултирал, а авионот бил извлечен од морското дно неколку недели подоцна.

Во април 2019 година, јапонскиот F-35A, стандардната верзија на овој авион, се урна со брзина од 1.000 километри на час во Тихиот Океан. Пилотот загина, а пронајдени се само остатоците од авионот што се урна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Кинезите развија супериорна технологија, лансираа ракета на…

Ракетата ZK-2 I3, развиена од кинеската приватна…

Ердоган ги критикува САД бидејќи ја блокираа…

Невозможен е праведен свет со Америка во…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…