Објавено на:

Кина му помага на партнерот од БРИКС да ги реши недостатоците со електричната енергија

t

Јужна Африка ја доби првата серија кинески генератори.

Јужна Африка прими пратка од 450 генератори на бензин донирани од Кина за да се олесни влијанието на големиот недостиг на електрична енергија во земјата, објавија локалните медиуми во четвртокот.

Според министерот за електрична енергија Кгосиеншо Рамокгопа, се очекува да пристигнат уште околу 100 генератори во блиска иднина.

Опремата ќе биде дистрибуирана до јавните услужни објекти низ државата, се вели во претходното соопштение на Владата.

„Генераторите ќе се користат како резервна копија за ублажување на влијанијата од намалувањето на оптоварувањето при испораката на услуги во клиниките, училиштата и судовите, додека владата продолжува да го спроведува енергетскиот акционен план за на крајот да стави крај на намалувањето на товарот и да создаде одржлива енергетска безбедност. ”

Донацијата е дел од Програмата за техничка помош, која опфаќа низа договори склучени меѓу Пекинг и Преторија на маргините на самитот на БРИКС во Јоханесбург минатиот август. Освен донација на опрема за производство на енергија во вредност од 8,9 милиони американски долари, програмата вклучува грант од околу 26,8 милиони американски долари наменети за надградба на мрежата за пренос и дистрибуција на електрична енергија во Јужна Африка.

Јужна Африка со години се бори со енергетска криза, при што нејзиното државно претпријатие Еском се бори целосно да испорача електрична енергија поради честите дефекти на нејзините електрани на јаглен, што доведе до рекордни прекини на струјата на почетокот на оваа година.

Некои експерти забележуваат дека може да има подлабоко значење за тоа што Кина ѝ помага на Јужна Африка да ја надмине енергетската криза, и покрај тоа што Рамокгопа во претходно интервју изјави дека „нема никакви конци“ за програмата.

„Мислам дека не постојат конци, но има очекувања, и тоа се прави со овие очекувања да се подмачкаат тркалата на идниот бизнис… Мислам дека ова е повеќе политички сигнал. Сигнал дека Кина е заинтересирана за соработка со Јужна Африка, дека тие имаат деловни интереси овде и сакаат да ги прошират тие интереси“, изјави енергетскиот аналитичар Крис Јеланд за радио станицата 702.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина ѝ порача на ЕУ да разговара…

Пекинг се обиде да го предупреди Брисел…

Пекинг: Независноста на Тајван е некомпатибилна со…

„Принципот на една Кина“ е цврсто сидро…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Шешељ: Местото на Србија е во БРИКС

Претседателот на Српската радикална партија (СРС) и…