Објавено на:

Кина: Нашиот нуклеарен арсенал е на минимум, Русија и САД да ги намалат залихите

t

Кина ќе продолжи да го „модернизира“ својот нуклеарен арсенал и ги повика Соединетите Американски Држави и Русија да ги намалат залихите еден ден откако светските сили ветија дека ќе работат на намалување на таквото оружје, пренесе АФП.

Во случајната заедничка изјава со која се оставаат настрана тензиите меѓу Западот и Истокот, САД, Кина, Русија, Велика Британија и Франција ја потврдија својата цел за создавање свет без нуклеарно оружје и избегнување нуклеарен конфликт.

Петте нуклеарни сили се обврзаа и на целосно идно разоружување на нуклеарното оружје, кое беше користено само во конфликтот за време на американското бомбардирање на Јапонија на крајот на Втората светска војна.

Но, споредувањето на оваа реторика со реалноста нема да биде лесно во време на зголемена тензија меѓу истите овие глобални сили.

Постои растечка глобална загриженост за воената модернизација на Кина, особено откако нејзината војска минатата година објави дека развила хиперсонична ракета која може да лета пет пати побрзо од брзината на звукот.

Соединетите Американски Држави, исто така, рекоа дека Кина го проширува својот нуклеарен арсенал за дури 700 боеви глави до 2027 година и можеби уште 1.000 до 2030 година.

Во вторникот, Кина ја бранеше својата политика за нуклеарно оружје, велејќи дека Русија и САД – најголемата нуклеарна сила во светот – мора да го направат првиот чекор за разоружување.

„САД и Русија сè уште поседуваат 90 отсто од нуклеарните боеви глави во светот“, изјави за новинарите Фу Конг, генерален директор на одделот за контрола на оружјето на кинеското Министерство за надворешни работи. „Тие треба да го намалат својот нуклеарен арсенал на неповратен и правно обврзувачки начин.

„Кина отсекогаш ја преземаше политиката да не напаѓа прва, а ние ги одржуваме нашите нуклеарни капацитети на минимум неопходен за нашата национална безбедност. „Кина ќе продолжи да го модернизира својот нуклеарен арсенал за безбедносни и безбедносни прашања“, додаде тој.

Односите меѓу Пекинг и Вашингтон се затегнати поради голем број прашања, вклучително и намерите на Кина да го обедини независниот Тајван

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…

Американски сенатор: Никој не верува дека Украина…

Американското раководство требa да стави крај на…

Анкета: Половина од Американците мислат дека Украина…

Сè поголем дел од американските гласачи велат…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…