Објавено на:

Кина: САД скапо ќе платат за мешањето во Тајван

t

САД ризикуваат да платат премногу за своите постапки во Тајван, изјави денеска кинескиот советник и министер за надворешни работи Ванг Ји.

„Со охрабрување на независните сили на Тајван, Соединетите Држави не само што го туркаат Тајван во исклучително опасна ситуација“, туку се изложуваат на плаќање незамислива цена, рече Ванг во интервју за кинеските државни медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…

Захарова: САД замижуваат пред украинскиот теpоpизам

Вашингтон е де факто одговорен за нападите…

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на…

 Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе…