Објавено на:

Кина: Санкциите не можат да ја решат украинската криза

t

Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Жао Лиџијан, коментирајќи го шестиот пакет европски санкции против Русија, порача дека новите антируски санкции не ја ублажуваат ситуацијата во Украина.

Кинескиот дипломат додава дека Европа и целиот свет плаќаат висока цена поради санкциите.

Фактите докажуваат дека притисокот од санкциите не е вистинскиот начин за решавање на украинската криза. Големите и неселктивни санкции наметнати против Русија од некои земји не ја ублажија ситуацијата во Украина. Напротив, Европа и светот платија и плаќаат висока цена за нив – истакна дипломатот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

Низа свечености по повод 30-годишнината од формирањето…

На свечен настан во касарната „Илинден“ по…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…