Објавено на:

Кина се потсмеа со САД: Американските разузнавачки служби си ги покажаа капацитетите во Украина и Ирак

t

Вашингтон треба да помогне во деескалирањето на тензиите на руско-украинската граница и да ги отфрли постојаните закани за казнени мерки против Москва, рече првиот човек на Пекинг, среде растечкиот судир меѓу Истокот и Западот.

Говорејќи на брифингот во петокот, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, се осврна на предвидувањата на САД дека руските вооружени сили наскоро би можеле да почнат да се преливаат преку границата на источноевропската нација за да извршат офанзива.

Според него, „кредибилитетот на американската разузнавачка заедница е тестиран во многу прилики, вклучително и Ирак и Украина“.

„Би сакал уште еднаш да нагласам дека во барањето политичко решение за украинското прашање, никој не треба да постави димна завеса на војната и да ја користи како потпора, или да им се заканува на другите со санкции и притисок, а уште помалку да прибегнува кон средства за поттикнување блок. конфронтација“, додаде Ванг.

Еве што им порача Русија на САД и НАТО откако нејзините предлози беа одбиени
Прочитајте повеќе Еве што им порача Русија на САД и НАТО откако нејзините предлози беа одбиени
Дипломатот инсистираше на тоа дека „треба да се направат напори врз основа на договорот Минск II за соодветно третирање на разумните безбедносни грижи на сите страни, вклучително и Русија, преку дијалог и преговори и да се работи за целосно решавање на украинската криза и поврзаните прашања. ”

Неговите забелешки доаѓаат во услови на критична клима на заедничката граница на земјите во последниве месеци, при што западните лидери постојано изразија загриженост дека Москва ги повлекува војниците на граничните области пред да ја нападне Украина.

Во јануари, американскиот претседател Џо Бајден му се закани на својот руски колега Владимир Путин со невидени осакатувачки санкции доколку и даде зелено светло на армијата на неговата земја за упад. „Никогаш не видел санкции како оние што јас ќе ги воведам“, предупреди Бајден тогаш.

Кремљ, сепак, постојано негираше дека има какви било планови за напад и тврди дека движењето на неговите војници на сопствена територија е внатрешно прашање. Поради мноштвото обвинувања, Русија се впушти во потера што Пекинг отворено ја поддржа за да добие безбедносни гаранции од Западот за да го исклучи проширувањето на НАТО.

Кинескиот претседател Си Џинпинг и Путин објавија заедничка декларација претходно овој месец во која го повикуваат воениот блок предводен од САД да се воздржи од понатамошно проширување и да се откаже од својот менталитет на „Студена војна“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…