Објавено на:

Кинезите со остра реакција до САД поради соборувањето на балонот

t

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно незадоволство кон Соединетите Американски Држави (САД) поради соборувањето на нивните балони над Атлантскиот Океан вчера, пренесува Анадолу.

„Кина го изразува своето силно незадоволство и протест за употребата на сила од страна на САД за напад врз цивилни беспилотни летала. Кинеската страна континуирано ја информираше американската страна по верификацијата дека леталото е за цивилна употреба и дека е влезено во САД поради виша сила – беше целосна несреќа“, се вели во соопштението и се додава:

„Кина решително ќе ги заштити легитимните права и интереси на релевантните компании, истовремено задржувајќи го правото за понатамошни неопходни реакции.“

САД вчера соборија кинески балон, за кој се сомневаа дека е шпионски, забележан во американскиот воздушен простор во близина на брегот на сојузната држава Јужна Каролина.

Во тек е операција за извлекување на остатоците од Атлантскиот Океан.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави дека одлуката е донесена по налог на американскиот претседател Бајден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…