Објавено на:

Кинеската морнарица се брка со американскиот разурнувач

t

УСС Хопер „нелегално навлегол“ во кинеските води, изјави Пекинг.

Кинеската војска избрка американски воен брод во близина на спорните острови Ксиша/Парасел во Јужното Кинеско Море, изјави во саботата портпаролот на Народноослободителната армија, нарекувајќи го Вашингтон „креатор на безбедносниот ризик“ и „најголем уништувач“ на мирот. и стабилноста во регионот.

Нарушувањето на територијалните води на Кина од страна на разорувачот со наведувани ракети УСС Хопер „сериозно го загрози“ суверенитетот на Пекинг и уште еднаш докажа дека Вашингтон бара „навигациска хегемонија“ и „милитаризација“ на Јужното Кинеско Море, изјави портпаролот на Јужниот театар на ПЛА. Команда, постар полковник Тиан Џунли.

Кинеската војска распореди „воздушни и поморски сили да го следат и надгледуваат“ натрапникот и „го избркаа според законот“, објави CGTN. Пентагон сè уште нема коментар за инцидентот.

Островите Ксиша се оспорен архипелаг во Јужното Кинеско Море, кое де факто е управувано од Кина. Меѓународно познати како Парацелските Острови, на нив превземаат и Виетнам и Тајван. Вашингтон не го признава барањето на Кина за суверенитет над островите и постојано го нарекува „незаконско“ и претставува „сериозна закана за слободата на морињата“.

Слични инциденти со американски воени бродови „фатени како навлегуваат“ во близина на Параселските острови се случиле и претходно. Разурнувачот USS Milius беше „предупреден“ од регионот од страна на кинеската морнарица во март оваа година, додека USS Benfold беше избркан двапати во 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…