Објавено на:

Кирби: САД воено ќе го поддржат Израел кога и да одлучи да ја продолжи офанзивата во Газа

t

Соединетите Држави воено ќе го поддржат Израел секогаш кога Ерусалим ќе одлучи да ја продолжи својата офанзива во Газа, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби.

„Ние продолжуваме да веруваме дека Израел има право и одговорност да тргне по Хамас. Тие многу јасно кажаа дека кога ќе завршат овие паузи, имаат намера да се вратат на тоа. Како што ќе ја донесат таа одлука, тие ќе продолжат да наоѓаат поддршка од Соединетите Држави во однос на алатките и способностите, системите за оружје што им се потребни, како и советите и перспективите што можеме да ги понудиме во однос на урбаната војна “. Кирби рече за време на брифингот со новинарите, повторно алудирајќи на загриженоста на САД во врска со зголемените палестински цивилни жртви и потребата ИДФ да дејствува на поскалкулиран начин во јужниот дел на Газа.

„Бевме многу доследни и јасни со нашите израелски колеги дека не поддржуваме потег на југ, освен ако или додека тие соодветно не одговорат за заштитата на невиниот човечки живот, цивилниот живот во јужниот дел на Газа, со разбирање дека постои цела многу повеќе невини цивили во јужниот дел на Газа отколку што имаше пред една или две недели… Она што го повикуваме Израел да го направи е да се осигура дека има соодветно сметководство за тоа и дополнителни безбедносни мерки“, рече Кирби, повторувајќи ја пораката истакнато од администрацијата на Бајден во изминатите неколку недели.

Кирби појаснува дека САД поддржуваат дополнително продолжување на тековната хуманитарна пауза, која моментално е седми ден. Сепак, тој вели дека САД не поддржуваат траен прекин на огнот, за кој Вашингтон предупреди дека ќе го напушти Хамас како закана за Израел.

Запрашан дали САД го сметаат денешниот смртоносен терористички напад во Ерусалим за кој Хамас тврди дека е прекршување на примирјето, Кирби претпоставува дека тоа не било додека вели дека пукањето е потсетник на видот на заканата со која се соочува Израел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…