Објавено на:

Кирил Петков се откажа од пратеничкиот имунитет

t

Експресно се откажувам од мојот имунитет како пратеник, напиша Кирил Петков во писмото упатено до претседателот на Народното собрание на Бугарија, Росен Желјазков. Тој на својот Фејсбук профил го сподели документот со кој изразил „согласност за поведување кривично гонење“ против него во кривичната постапка за лажно пријавување државјанство.

Денеска решив да дадам имунитет бидејќи не сакам да се потпирам на нелегитимното именување на господинот Сарафов за да одлучам дали ќе го повлечам барањето за имунитет или не“, рече поранешниот премиер на Бугарија.

Собранието пред 3 дена формираше комисија за испитување на документите испратени од Иван Гешев, со кои тој бара имунитети на неколку пратеници, меѓу кои и Петков и Бојко Борисов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…

Бугарската легенда Петков: Не сакам ни да…

Легендарниот голман на Бугарија, Георги Петков не…

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети…

Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да…

(Видео)Средба Ковачевски-Петков во “искрена и отворена” атмосфера

"Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков…

(Видео) Идентитетот бетон: Му се лизна „Македонка“…

Во интервју за Сител бугарскиот премиер Кирил…