Кичевчанец заработи притвор откако терал друг маж да запали викендичка

t

На 04.09.2022 полициски службеници од ОВР Кичево и Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал преземаа мерки за дорасветлување на кривично дело “предизвикување општа опасност” предвидено со чл.288 од КЗ, а извршено на 4.12.2021 со подметнување на пожар во село Кнежино, Кичевско, во викенд куќа сопственост на С.К. од Кичево, подметнат од страна на осомничениот А.А. од с.Туин, на кого претходниот ден, односно на 3.9.2022 за истото кривично дело од страна на Судија на претходна постапка му беше определена мерка притвор во траење од 8 дена.

При преземањето на мерките, поради постоење на основи на сомневање дека извршил кривично дело “Поттикнување” во врска со “Предизвикување општа опасност” по член 23 вв член 288 од КЗ, односно го поттикнал непосредниот извршител да го стори кривичното дело, лишено е од слобода лицето У.Џ.(48) од Кичево, кој со кривична пријава е предаден во ОЈО Кичево и од страна на Судија на претходна постапка му е одредена мерка притвор во траење од осум дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Жена нападнала скопјанец во Кичево, а потоа…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе…

Отворен ден на Армијата во Кичево

Министерството за одбрана и Армијата на Република…

Изгоре угостителски објект на државниот правобранител Речи…

Пожар рано изутринава избувна во угостителски објект…

Бочварски: 20 милиони евра за изградба на…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат…

Таткото на Вања останува во притвор!

Александар Ѓорчевски– таткото на 14-годишната Вањa која…