Кичеец беше многу близок со Заев – му помагаше за изборите во Охрид, го уmpеа Жарко Луковски – таткото на Боки 13 кажа се

t

Таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски во своето гостување во А1 ОН открива дека Зоран Заев бил исклучително близок со Зоран Милевски Кичевскиот и дека директно му помагал и агитирал за локалните избори во 2017 година Охрид.

-Кичевскиот снимаше се и сешто. Ме снимаше мене и Бојан Јовановски. Кичевскиот не е случаен човек кој е многу близок со Зоран Заев. Во една прилика дома кај мене Кичевскиот пред втор круг локални избори во Охрид, седевме и во неврзан муабет, му викам поседи, ми вели не можам морам да одам утре во Охрид. Го прашав зошто? Ми вели морам да му помогнам на Зоки, вели Миле Јовановски.

Претходно во своето интервју, Јовановски истакна дека главата на „рекетот“ бил токму екс премиерот Зоран Заев лично и дека читал пораки во кои Зоран Заев давал наредби, на правосудните органи кој да влезе, а кој да излезе од затвор.

Според тврдењата на Миле Јовановски една од жртвите на рекетот на Заев е и бизнисменот Жарко Луковски кој ненадејно починува за време на постапката за предметот „рекет“ од стрес и тортура.

-Што мислите како така набрзина почина Жарко Луковски? Од што? Така не се умира… Жарко Луковски во мало 50 години сме, знаете какви тортури и пресии му правеа, лично ми кажувал. Знаете дека го малтретираа, една, втора, трета, четврта изјава за да им се поклопат коците за рекет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски открива дека Заев има бизниси во…

Иако во минатото во повеќе наврати кажав…

На денешен ден Заев и Димитров беа…

На денешен ден пред 6 години тогашниот…

Децата на политичката елита профитираат од брзите…

Децата на политичката елита профитираат на грбот…

(Видео) Австрија има женска верзија на Заев:…

Изјавата на австриската министерка дека Африка е…

3aeв нema да користи aпaнажа, ќе се…

Поранешниот премиер Зоран Заев од вчера има…