Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро

t

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро – наша голема природна скапоценост, напиша на својот Фејсбук премиерот Димита Ковачевски.

-На овој ден се потсетуваме на исклучителното значење на овој бесценет воден ресурс кој поседува исклучително висок индекс на биодиверзитет со над 200 ендемски видови кои ги нема на ниту едно друго место.Грижата и зачувувањето на оваа уникатна и недопрена убавина, со над 100 видови птици кои се гнездат тука, е нешто што треба да се пренесува и на наредните генерации како аманет за сочувување на овој наш бисер од бројните предизвици на современото живеење, вели Ковачевски.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Изменет законот за недела неработен ден, дознајте…

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на…

Приведен крадец во Прилеп

На плоштадот „Методија Андонов Ченто” во Прилеп,…

,,До кога ќе ги снемува спортските брендови”?

Македонскиот ракометен првак и најтрофеен клуб Вардар…

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Има надеж и за Македонија, Борел: ЕУ…

Шефот на  европската дипломатија,  Жозеп Борел, изјави…