Ковачевски на средба со чешкиот амбасадор: Новата енергија во разговорите е препознаена и во државите и во ЕУ

t

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со Јарослав Лудва, новоименуван амбасадор на Чешката Република во нашата држава.

На состанокот е пренесено дека Чешката Република го поддржува европскиот пат на Република Македонија и дека нашата држава ќе ја има и понатаму поддршката, посебно што Чешката Република ќе претседава со Советот на ЕУ од 1 јули оваа година.

Оценето е дека Македонија има геостратешко значење и дека Европа е безбедна со интеграција на нашата држава и на целиот регион во ЕУ.

Премиерот Ковачевски порача дека Чешката Република е вреден партнер на Македонија и значаен поддржувач на европските перспективи, како стратешка цел на земјава, по членството во НАТО.

„Се определивме да работиме низ отворена и чесна комуникација во дијалогот со Република Бугарија. Новата енергија во разговорите е препознаена и во државите и во ЕУ. Продолжуваме да работиме исклучиво по принципот на почитување на другиот, на сочувување на достоинството на граѓаните на двете држави и во духот на европските вредности“, рече премиерот Ковачевски.

На средбата е оценето дека иницијативата Отворен Балкан, како еден од чекорите кон ЕУ, води кон унапредување на односите помеѓу државите во регионот, при што е споделено искуството на Вишеградската група, односно бенефитите од воспоставувањето добра регионална соработка.

На состанокот е заеднички констатирано дека постојат можности за унапредување на добрата соработка меѓу Македонија и Чешката Република во повеќе области, како што се економијата и одбраната, а премиерот Ковачевски изрази благодарност за поддршката од Чешката Република во рамки на европската гранична служба Фронтекс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште една членка на НАТО остана без…

Помошта ќе продолжи, но на други начини,…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Москва ѝ се закани на Чешка: Ќе…

Одлуката на Чешка за замрзнување на руските…

Ковачевски во Виена: Економската соработка и интеграција…

Економската соработка и интеграцијата на земјите е…

Срдечна средба на Ковачевски со Александар Сорос

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Парискиот…