Ковачевски: Неколку големи проекти се во тек, во време на kpиза се потпишаа големи стратешки инвестиции

t

Веќе се потпишани првите договори со третман на стратешки инвестиции кои интензивно се во фаза на реализација, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за „Топ Тема“ на телевизија Телма.

„Веќе се во фаза на релизација инвестициите како ветерниот парк на големата германска компанија ВПД, кој ќе се протега од Старо Нагоричане до Крива Паланка, големиот соларен парк Стипион, соларниот парк на Акио енерџи и други големи странски инвестиции во големи износи, коишто ќе влезат во собраниска процедура за одобрување“ истакна Ковачевски.

Тој додаде дека со израмнување на третманот на македонските со странските инвеститори, веќе има 380 компании со кои се потпишани договори, и во ТИРЗ-овите веќе има потпишано договори.

Во време на криза се потпишаа големи стратешки инвестиции, фокусот на новата Влада ќе биде побрза реализација и нови инвестиции, порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за телевизија Телма

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Со глас за европската коалиција граѓаните ќе…

Клучното прашање на овие избори е одлуката…

Главното прашање на овие избори е европската…

Главното прашање на овие избори е европската…

СДСМ: Ново пукање во Чаир, ДПМНЕ е…

ДПМНЕ е опасност по безбедноста на граѓаните,…

Демири : СДСМ им дава шанса на…

СДСМ им дава шанса на младите, а…

СДСМ: Со ДПМНЕ е можно само враќање…

Со ДПМНЕ е можно само враќање назад…