Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност за промоција на државата

t

“Македонија треба да е горда на своето претседавање со ОБСЕ, се работи за најголемата безбедносна и политичка организација во Европа меѓутоа и во светот бидејќи членуваат и САД и други држави вон континентот. Ова е одлична можност за промоција на државата, ова е одлична можност за понатамошно политичко етаблирање која е независна 32 години“ рече премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција.

Тој додаде дека ова е одлична можност да се покажеме како домаќини така како што сме покажале и во други прилики како на пример при преговорите на Косово и Србија, кои се одвиваа во Охрид.

„Македонија направи се што беше потребно за присуство на сите делегации, во координација со другите земји членки на ОБСЕ. Сметам дека ќе имаме исклучително успешен самит, којшто започнува утре“ рече Ковачевски.

Премиерот рече дека после самитот и претседавањето со ОБСЕ, Македонија како држава ќе излезе посилна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…