Ковачевски се сретна со Петков и државнинот секретар на САД: Имаме поддршка за пријателството

t

Премиерот Димитар Ковачевски на неговата Фејсбук страница објави дека се сретнал со бугарскиот премиер Кирил Петков и државниот секретар на САД Ентони Блинкен.

Еве што напиша Ковачевски на Фејсбук:


“Срдечна средба со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен за време на обраќањето на Потпретседателката на САД Камала Харис.

Го делиме мислењето дека заедно сме посилни како сојузници во НАТО. Државниот секретар Блинкен ја изрази својата целосна поддршка за дијалогот и пријателството меѓу Северна Македонија и Бугарија и ја сподели својата искрена желба да нѐ види заедно во ЕУ.САД останува наш посветен партнер во надминувањето на предизвиците.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети…

Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да…

(Видео) Митовски го „избрка“ Таче од сопствената…

Првите потврдени сознанија дека Русија подготвува инвазија…

Ковачевски: Минималната плата од 18.000 денари е…

Минималната плата од 18.000 денари е реалност,…

(Видео) Со Мерцедес од половина милион евра…

Во сите лозарски региони денес свечено се…

Ковачевски се сретна со Фон дер Лајен…

Од Владата известуваат дека Премиерот Ковачевски се…