Ковачевски ќе ги стимулира младите да се вakциниpaaт

t

Во програмата на новата Влада предводена од лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски се предвидуваат стимулативни мерки за зголемување на интересот за вакцинација против ковид-19 кај младите, како целна група која има најголем отпор кон имунизацијата.

Мерките на Владата, како што се наведува, се во насока на одржување на здравствените домови во полна кондиција и со персонал и со број на легла и технички капацитети за да ги опслужуваат граѓаните.

„Процесот на вакцинација е клучен за да се спречат тешки симптоми кај заболените, а со тоа да се спречи и преоптоварување на здравствениот систем, односно да не се доведеме во ситуација во која некој граѓанин не би бил на време и соодветно третиран“, стои во програмата.

Ваква стимулација за вакцинирање на младите има во западните земји, каде со сертификатот за вакцина, младите добиваат попусти, гратис храна, пијалак и други награди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Ковачевски: Техничката Влада е законска обврска за…

Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски…

Гардијан: Младите европски гласачи се приклонуваат кон…

Медиумите се жалат што младите граѓани се…

Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради…

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…