Ковачки: Договорот за добрососедство е изворот на сите сегашни проблеми со Бугарија

t

Договорот за добрососедство е изворот на сите сегашни проблеми со Бугарија, Заев тогаш не убедувал дека сите проблеми со соседите се затворени, кажа Драги Ковачевски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа.

– „Гледаме дека не се затворени туку добивме и вето. Тоа вето дојде како резултат на ставањето на историјата во едно правно-политичка форма во ртамка каде историјата доби легалитет и сега да се преговара за историјата, што од наша гледна точка не треба да биде. Проблемот лежи во историјата на македонскиот народ, во неговата етногенеза и историјата и тоа е најгоемиот роблем што го остави Заев на Ковачевски. Владата се залепи на бугарската страгетија и ние немаме наша стратегија за преговорите со Бугарија“. – рече Ковачки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Мециновиќ до ДПМНЕ и ЗНАМ: Вие…

Реплика на пратеникот од Левица, Амар МЕЦИНОВИЌ,…

Лукаревска: Не фали ниту денар во буџетот,…

Обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека од буџетот фалат…

Петровска за ВМРО-ДПМНЕ: Се обидуваат да ме…

ДПМНЕ да се опаметат, водат држава, а…

СДСМ: Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ ги охрабрува криминалците…

Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки…

Кадровски дебакл на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, професор…

ВМРО-ДПМНЕ од една страна ја партизира државата…