Објавено на:

Колапс на чешките производители на автомобили: Го изгубија пазарот во Русија, но и добавувачите од Украина

t

Откако украинските производители престанаа да ги произведуваат жичаните ремени потребни за производство на автомобили, европските производители на автомобили не можат да ја пополнат празнината поради недостаток на суровини како што е бакарот.

Според чешкиот економски дневен весник „Hospodarske novine“ (ХН), сегашната ситуација може да доведе до колапс на локалните добавувачи на автомобили.

Очигледно е дека речиси сите европски автомобилски компании имаат добавувачи на пакети за кабли во Украина. Колапсот на автомобилската индустрија во ЕУ е речиси сигурен, во период од неколку месеци, ако не и недели – предупредува за ХН, Даниел Отахал, директор за продажба на КЕС (кабелски и електрични системи).

Чешкиот производител на автомобили Шкода потврди дека има проблеми со три главни добавувачи од Украина и со уште пет подизведувачи. ХН пишува дека компанијата веќе го прекина производството на своите електрични возила.

Недостигот на опрема за кабли е уште еден удар за чешката автомобилска индустрија по неодамнешните проблеми предизвикани од пандемијата на Ковид-19 и недоволното снабдување со чипови. Покрај тоа, индустријата е многу зависна од гас и електрична енергија. Со вртоглавите цени на енергијата и очекуваните ефекти од санкциите на ЕУ против Русија, автомобилската индустрија станува нервозна за својата блиска иднина.

Како одговор на инвазијата на Украина, Шкода, еден од најголемите чешки извозници, одлучи да ги прекине сите свои активности во Русија и да го прекине извозот на автомобили во таа земја.

Русија досега беше значајна извозна дестинација и втор најголем пазар на Шкода во 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…

ФФМ повика на поддршка и апелира на…

„Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и…

(Видео) Русите го одиграа првиот натпревар по…

Руската фудбалска репрезентација е исклучена од сите…

Африканската свинска чума се заканува да збрише…

Африканската свинска чума се заканува да збрише…