Објавено на:

Конашенков соопшти: Како напредува специјалната воена операција – Соборени хеликоптери и беспилотни летала

t

Нов пресек на ситуацијата: Руската воздушна одбрана собори украински хеликоптер и четири беспилотни летала

Руската воздушна одбрана собори украински хеликоптер и четири беспилотни летала, од кои едното се приближуваше до Севастопол над Црното Море, изјави за новинарите официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.


„Руските сили за воздушна одбрана соборија украински хеликоптер Ми-24 над населбата Стара Башањ. Во текот на денот над Киев, Чернигов и Балаклеја беа уништени три украински беспилотни летала. „Уништено е и едно украинско беспилотно летало кое се приближувало до Севастопол преку воздушниот простор над Црното Море“, рече тој.

Во последните 24 часа уништени се 91 украински воен објект, рече Конашенков.

Тој додаде дека руските вооружени сили ја продолжуваат офанзивата во Донбас и дека за еден ден ликвидирале 55 украински војници и шест оклопни возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…