Објавено на:

Конфликт во британското кралско семејство: Кралицата против сопствениот син кој е обвинет за силување

t

Принцот Ендрју синоќа побара „судење од поротата“ бидејќи ги одбива обвинувањата за силување и сексуален напад изнесени од Џефри Епштајн.

Во неговиот официјален одговор на тврдењата поднесени против него од Вирџинија Робертс пред пет месеци, синот на кралицата објави 41 демант, отфрлајќи ги сите наводи за погрешно постапување, но уште 40 пати рече дека „нема доволно информации за да признае или негира“ други тврдења.

Тој, исто така, поднесе 11 одбрани со кои се бара да се отфрли случајот, вклучително и дека тврдењата на госпоѓица Робертс треба да бидат забранети со „нејзиното погрешно однесување“ и „нечистите раце“.

Неговата одлука да продолжи со случајот го става во спротивност со кралското семејство кое, велат изворите, е „очајно“ за тој да се реши и да го избегне спектаклот на судењето во Њујорк подоцна оваа година за време на прославите на платинестиот јубилеј на кралицата.

Извор рече: „Ендру е во судир со Палатата поради ова“. На почетокот на овој месец, кралицата „брзо и безмилосно“ го принуди Ендру да се повлече од неговите преостанати кралски должности и побара тој да се бори со случајот како „обичен граѓанин“.

Ендрју официјално не одговорил на граѓанското барање од 73 точки, бидејќи неговите адвокати речиси веднаш поднеле барање до судија во Њујорк тоа да биде отфрлено.

Тоа беше отфрлено претходно овој месец, што значи дека сега треба официјално да одговори на обвинувањата против него, вклучително и тврдењата дека госпоѓица Робертс, кјоја тужи под нејзиното брачно име Џуфре, била тргувана со него од неговиот пријател, педофилот Џефри Епштајн и принудена на секс со војводата во три наврати кога имала 17 години.

Таа вели дека ова е еднакво на силување, сексуален напад и тепање бидејќи бара неодредена отштета, за која се смета дека е во милиони фунти. Осумте приеми на Ендрју беа ограничени на информации кои веќе беа јавни, како на пример дека тој е државјанин на Обединетото Кралство и живее во Кралската палата на имотот Виндзор.

Тој ја признава својата прошетка со Епштајн во Централ Парк во 2010 година и престојот во замокот на педофилот на Менхетен на истото патување, и двајцата фатени на камера. Но, во своето побивање на жалбата на госпоѓица Робертс, Ендру негира дека некогаш сексуално ја злоставувал и одбива да ги „признае или негира“ нејзините тврдења дека била жртва на Епштајн.

Тој дури, со многу фотографски докази за нивната врска низ годините, негира дека е „близок пријател“ на девојката на Епштајн и сега осуден трговец за недозволени сексуални односи, Гислајн Максвел.

Адвокатскиот тим на Ендрју, исто така, го отфрли обвинувањето на госпоѓица Робертс дека тој одбил да соработува со американските власти во нивната истрага за Епштајн и неговите соговорници, и покрај тоа што официјалните лица тврдат дека тој го сторил токму тоа.

Ендру јасно кажува дека продолжува да се расправа дека госпоѓица Робертс е жител на државата Колорадо, што и дозволува да го поднесе случајот во САД. Сега е 38-годишна мајка на три деца, таа живее во Перт, Австралија, и се разбира дека правниот тим на Ендрју сè уште има намера да го продолжи со обидите да го отфрли случајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Три дена го силувале во просториите на…

Сведокот И.С. денеска треба да сведочи пред…

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА СИЛУВАЧИ! И Србија го…

Измените на Кривичниот законик на Србија, предложени…

ХОРОР: Малолетник силувал малолетничка во Шуто Оризари

Момче силувало малолетничка во Скопје, информираат од…

Грозоморен чин во струмичко: Маж од Косевица…

д ОЈО Струмица информираа дека грозоморниот настан…