Објавено на:

Косово ќе испрати два пакети воена помош за Украина

t

Косовскиот министер за одбрана Ејуп Маќедонци денеска изјави дека Косово ќе ѝ помогне на Украина преку два пакета воена помош, пренесува Репортерс.


„Владата на Косово одлучи да понуди два пакета поддршка за Украина. Првиот пакет ќе биде испратен оваа недела во Украина и се состои од тактички камиони, тактички возила и воени оклопни возила. Вториот пакет, кој се состои од минофрлачки гранати од 120, 81 и 60 милиметри, исто така наскоро ќе биде испратен во Украина“, рече Маќедонци.

Тој додаде дека ова е скромна, но важна помош за Украина во, како што наведе, моментално тешката фаза од нивната борба за слобода.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Завршен пописот во Косово: 200.000 луѓе помалку…

Според податоците од пописот, се очекува на…

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…