Косовската МНР: ЕУ да воведе санкции за Србија, одложувањето води кон ескалација

t

Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала, ја покани Европската унија да ја санкционира Србија за нападите во Бањска на 24 септември, додавајќи дека Србија уште еднаш го отфрлила обидот за нормализирање на односите меѓу двете држави.

Таа на Твитер напиша дека секое одложување на санкционирањето на Србија „само ќе послужи за поттикнување на понатамошна ескалација“.

„Србија уште еднаш го отфрли обидот за нормализирање на односите со Република Косово. Ја повикуваме Европската унија да ја санкционира Србија за чинот на агресија врз Косово на 24 септември 2023 година. Секое одложување ќе послужи само за поттикнување на понатамошна ескалација“, додаде министерот Гервала.

Српскиот претседател Александар Вучиќ по денешните средби во Брисел изјави дека не му била спомната можноста за санкции од ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…