Кочо Анѓушев стана почесен конзул во новиот Конзулат на Малта во Македонија

t

При денешното официјално отворање на конзулатот на Малта во Македонија, Кочо Анѓушев беше именуван за почесен конзул со указ на претседателот на Република Малта, Џорџ Вела од 5 октомври годинава.

„Ќе ми претставува особена чест и задоволство да бидам почесен конзул во нашата држава на Малта која е членка на Европската Унија. Малта, иако мала со околу 460 илјади население, е економски високоразвиена земја од која имаме многу да научиме. Соработката и трговската размена со Малта е на многу ниско ниво и ќе ми биде предизвик да работам на зголемување пред сѐ на економските активности, создавајќи конекции на малтешки стопанственици со нашата држава и да видиме колку производи може да пласираме во Малта“, изјави Анѓушев по повод отворањето на канцеларијата на конзулатот.

Именувањето на Анѓушев е одобрено од Владата на Република Малта, а соодветни одобрувања се дадени и од страна на македонската Влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Фото-галерија на Македонската фудбалска репрезентација од натпреварот…

Фудбалската репрезентација на Македонија на Фејсбук сподели…

Македонските фудбалери “се прошетаа во Малта”: Од…

Фудбалската репрезентација на Македонија со победа го заврши септемврискиот…

Македонија води со 2:0 – Барди „снајперски“…

Македонија води со два спрема нула на…